DOLAR: TL
EURO: TL

Antinükleer Antikorlar ( ANA ) değerinin yüksek çıkması

3 yıl önce
1.607 kez görüntülendi

Antinükleer Antikorlar ( ANA ) değerinin yüksek çıkması

Antinükleer Antikorlar ( ANA ) değerinin yüksek çıkması

Antinükleer Antikorlar ( ana ) değerlerinin yüksek çıkması sonucuna bağli olarak aynı zamanda ASO Antistreptolizin O (ASO)  değerlerine de bakılması gerekir eğer bu 2 sonuçta yüksek çıkar ise muhtemelen boğazınızdaki beta mikrobu yüzünden bu değerler yükek çıkmaktadır. Peki bu ne demek? boğaz enfeksiyonu faranşit ve bademcik şişliği rahatsızlığı dönemlerinde bu değerler yükselir ve kişiye bağlı olarak geç de iyileşebilir normale inebilir inmeyebilirde bunun sürekli kan takibi yaparak uzun vadede değerlerini not edip doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Gerekli görüldüğü hallerde Bademcik ameliyat ile alınır ve ilgili değerler düşer . Bademcik faranşit mikrobal enfeksiyona yol açıyor açıkcası kendimden örnek vereyim yıllardır ayaklarımda 10 yaşımdan beri ağrı, sızlama,sürekli kol bileğimi burkup esnetip rahatlatma sürekli masaj yaptirma isteği örneğin kitap okurken daralma , bunalma, biri birşey anlatırken daralma dinlemek istememe,özellikle yağmurlu havalarda huzursuzluk arada sırada kalp’e iğne gibi batıp cikmalar gibi rahatsızlıklar hatta ilerleyen yaşlarda şu an yaşım 30 mesela şu anda ayak bileğimin kıkırdak kemiği altında ufak bir şişlik özellikle 2-3 saat 4 saat -5 saat ayakta durduktan sonra o bileğim altındaki o doku şişiyor birkaçtane hastaneye gittim gazi hastanesi, lokman hekim hastanesi , dışkapı ssk hastanesi , bir iki özel hastane daha gittim ve hiçbir şekilde doğru düzgün muayene bile etmeden buz koy geçer mantığı ile geçiştirip gönderdiler kimiside küçüklükten oluşan bir ödem yapacak hibirşey yok ağrılar artarsa fizik tedaviye danışın bizim yapacağımız birşey yok gibi bir kelime kullandılar dolayısı ile buda sinirlerimi iyice bozdu 1 sene filan hiç gitmedim hastaneye ve son zamanlarda malesef ayak ağrılarım sızlamalar artması üzerine rast gele bir hastane keşfettim ostim şaşmaz taraflarında bilgi hastanesi diye bir hastane gördüm ve çok güzle ilgili, sevecen güleryüzlü insanlar doktorlar kendilerini buradan tebriklerimi sunuyorum çok güzel ilgilendiler 2 günde emar’ımı çıkartıp beni hacettepe üniversitesinde bir prof dr.’a yönlendirdiler ve şu anda ordan edindiğim bilgilere göre ASO değerlerim çok yüksek ve buda romatolojik bir hastalıgın belirtisi zamanında gazi üniversitesindeki hastaneye defalarca gitmeme romatizmam var heralde sürekli ayaklarım sızlıyor dememe rağmen birde eğitim araştırma hastanesi olacak malesef ama hiçbir netice yok anca 1 ay git gel kan ver git gel kan ver netice yok temiz hiçbirşeyiniz yok cevabı alıyorsunuz . Peki bu romatolojik hastalıgın kalp kapakcıgını bozma,böbrek karaciğer fonksiyonlarını bozma gibi ağır hasar veren bir mikrop olduğunu biliyormuydunuz? sizlere tavsiyem böyle bir rahatsızlığınız var ise 200-300 tl ye kıyıp adam gibi ilgilenen bir hastanede size insan olduğunuzu fark ettiren nazik güleryüzlü bir özel hastaneye gitmenizdir.

Antinükleer Antikorlar (ANA) Nedir?

Antikorlar, enfeksiyonlardan korunmamızı sağlayan, B-lenfositlerinden farklılaşan plazma hücreleri tarafından üretilen proteinlerdir. Vücudun, yabancı moleküllerle (antijen) karşılaştığında, savunma mekanizması olarak ürettiği bu proteinler; yabancı molekülün, diğer savunma hücreleri tarafından tanınarak yok edilmesini kolaylaştırır. Bu normal bir durumdur. Ancak bağışıklık sisteminin kendi bazı vücut hücrelerini veya proteinlerini tanımayıp, ona karşı immün yanıt vermesi anormal bir durum olup; buna otoimmünite denir. Bunlara karşı; yani kişinin kendi proteinlerine karşı ürettiği antikora da otoantikor denir. Hastalık bulguları varsa; otoimmün hastalık denir.

Antinükleer antikor (ANA); hücre çekirdeği yapısında yer alan (DNA, histon, sentromer gibi) yapılara karşı gelişen antikorlardır. Lupus, ilaca bağlı lupus, skleroderma, Sjögren sendromu, polimiyozit, dermatomiyozit, miks bağ dokusu hastalığı, otoimmün hepatit gibi otoimmün hastalıklara sahip hastaların, kanlarında bulunur. Ancak herhangi bir hastalık belirtisi olmayan; sağlıklı kişilerde de ANA pozitif olabilir.

Diyeceklerim şimdilik bu kadar

gelişmeleri sizinle paylaşırım aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise aşağıda yorum bölümüne yorum bırakmalarını rica edeceğim.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık Site Yazarı Google +: