Classipress Amp Kurulumu | Wordpress Eklentileri | Wordpress Sorunları | Amp Kurulumu
DOLAR: 4.73 TL
EURO: 5.54 TL

Classipress Amp Kurulumu

3 ay önce
222 kez görüntülendi

Classipress Amp Kurulumu

Classipress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress AMP kurulumu için bir çok farklı seçeneğimiz mevcut. Bu makalede sizlerle bu seçenekleri değerlendirip en iyi sonucu elde edebilmeniz ve hızlandırılmış sayfalar ile Google’da üst sıraları nasıl garantileyebileceğinizi anlatacağız. WordPress için bir çok farklı Classipress AMP eklentisi mevcut fakat en popülerleri hiç şüphesiz ki, AMP for WP ve AMP for WordPress. Bu iki eklentiyi artıları ve eksileriyle inceleyeceğiz.

WordPress AMP’nin Sitenize Faydaları

AMP açık kaynak kodlu bir yazılım olup son dönemde Google’ın gözdesi olma yolunda devam etmektedir. AMP’nin elbette bir çok artısı var fakat bunlardan en önemlisi kullanıcıların gereksiz verileri çekmemesini sağlayıp daha hızlı ve performanslı bir mobil deneyimi yaşaması. Bu yüzden AMP, maksimum performans sağlayabilmek adına, kendi kütüphanesinde bulunan JavaScript kodları haricinde 3. parti kodları ve uygulamaları desteklememektedir.

WordPress AMP’nin son dönemde popüler olmasının elbette bir sebebi var. Google’ın AMP yani ‘Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı destekleyen platformları aramalarda üst sıralara çıkarması. Şöyle basit bir örnek ile anlatalım. İki adet WordPress sitemiz var ve bunların birinde AMP kullanırken diğerinde AMP kullanmadığımızı varsayalım. Şüphesiz ki AMP kullandığımız sitemiz Google’da hem mobilde hem de masaüstü sıralamasında daha üst sayfalarda yer alacaktır.

Classipress AMP Kurulumu – AMP for WP

WordPress sitenize Classipress AMP kurulumu için wordpress panelinizin eklentiler kısmından AMP olarak arama yaptığınızda ‘WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ isminde bir eklenti göreceksiniz. ‘Hemen Yükle’ seçeneğine tıklayarak bu eklentiyi yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi yükledikten sonra etkinleştir kısmına tıklayarak eklentiyi etkinleştirin. Admin panelinizin sol kısmında en aşağıda eklentinin aktif olduğunu göreceksiniz. Tebrikler, WordPress AMP eklentisini başarıyla kurdunuz.

Classipress AMP Ayarları

Kurmuş olduğumuz eklenti için otomatik veya manuel olarak ayar yapabilmekteyiz. Eğer Classipress AMP kurulumu konusunda daha önce bir deneyiminiz yoksa, eklentinin size verdiği talimatları izleyerek otomatik kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

AMP eklentisinin Ayarlar kısmından sitenizin logosunu ve boyutunu belirleyebilir, AMP’nin desteklemesini istediğiniz sayfaları seçebilir veya çıkarabilirsiniz. Önerimiz ise buradaki herhangi bir ayarla oynama yapmamanız.

AMP Page Builder, yani sayfa oluşturucu kullanarak, yazılarınızın veya sayfalarınızın içinde, o sayfaya ve yazıya özel tasarımlar gerçekleştirmeniz de mümkün. Bu genelde çok fazla kullanılan bir özellik değil ancak, özel yazılarınızda veya sayfalarınızda farklı görünümler elde etmek istiyorsanız bu seçeneği aktif etmeniz yeterli olacaktır.

AMP for WP, aynı zamanda Yoast eklentisini desteklediği için SEO kısmından Yoast ayarlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Performans kısmından AMP sayfalarınızı küçültebilirsiniz ki, size tavsiyemiz Minify AMP Page düğmesini aktif hale getirmeniz.

Bu kısmı aktifleştirdikten sonra, AMP sayfalarınızı kontrol etmeyi unutmayın. Herhangi bir CSS ya da JavaScript hatasında burayı kapatabilirsiniz.

Eğer Google Analystic veya Metrica gibi analiz servisleri kullanıyorsanız bunu AMP eklentisi ile bağdaştırıp aynı zamanda mobil trafiğinizin akışını da incelemeniz mevcut. Bu şekilde WordPress AMP eklentisi ile kullanıcı deneyiminizi arttırabilir ve nerede nasıl hatalar yaptığınızı inceleyebilirsiniz.

WordPress AMP Teması

WordPress AMP eklentisinin default olarak üç farklı görünümü mevcut. Bu görünümleri AMP eklentisinin ‘Design’ kısmından görebilir değiştirebilirsiniz. Bunun yanında farklı AMP temalarına da göz atmak isterseniz, eklentinin sizler için sunmuş olduğu ücretli seçenekler de mevcut. Veya ‘Global’ kısmından kendi CSS kodlarınızı ekleyebilir ve farklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. AMP eklentisinin hangi CSS sınıflarını kullandığını görmek için AMP Project sitesinden veya eklentinin kendi sayfasından da destek alabilirsiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda her AMP temasının sizin sisteminizle uyumlu olup olmaması. Bu yüzden AMP eklentisinin temasını değiştirirken tüm fonksiyonların çalışıp çalışmadığını mutlaka test etmelisiniz. AMP’nin çalışmaması durumda eklentiyi sıfırlayarak bu sorunu çözebilirsiniz.

WordPress AMP Testi

Sitenize Classipress AMP kurulumunu başarıyla gerçekleştirdiniz. Sitenizde hızlandırılmış mobil sayfaların aktif olup olmadığını öğrenmek için, bulunduğunuz URL’in sonuna ‘/amp/‘ tagını eklemeniz yeterli olacaktır. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda Fix AMP Errors kısmından ücretli destek alabilirsiniz. Aynı zamanda  Google’ın AMP testinden veya AMP Project sitesinden hangi hatayla karşılaştığınızı görebilir ve bu hataları nasıl gidereceğinizle ilgili sitemize yorum bırakabilir, AMP Project sayfasından belirtilen hangi koşulları ihlal ettiğinizi ve nasıl düzelteceğinizi görebilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık Site Yazarı Google +: