DOLAR: 6.09 TL
EURO: 6.80 TL

Dolaman Mantarı Faydaları

3 yıl önce
1.298 kez görüntülendi

Dolaman Mantarı Faydaları

Dolaman mantarı halk arasında Keme, tombalak, topalak, geme, kumi olarakta bilinen bir çeşit mantardır.Dolaman Mantarı Faydaları Nelerdir?

Mantar 6-10 · 5-6 cm çapında, küre şeklinde, üst kısım basık ve dalgalı, genellikle patates yumrusu şeklindedir. Yüzey genelde düz bazen pürüzlü, geniş oluklara ayrılmış, kırmızımsı-soluk kahverengi, bazen sarımsı veya gül rengindedir. İlkbaharda yağmur sonrası hemen kuruyan kumlu topraklarda fruktifikasyonu toprak altında yetiştiğinden toprak yüzeyinde oluşturduğu çatlaklardan bulunabilir.

Türkçe de ‘domalan’ adı verilen, bilimsel sınıflandırmada ‘Tuberaceae’ familyasına giren bu toprakaltı mantarına bazı yerlerde keme mantarı da denir.Aslında adı ne olursa olsun trüf mantarıdır o. Dünyada 70 kadar çeşidi var. Bunlar içinde en değerli olanı kara elmas olarak da anılan siyah Trüf. italyan mutfağının en önemli ve değerli unsurlarından biri, yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar çeşidi. Ağaç kökleri arasında yetişen ve şeklini yetiştiği topraktan alan trüf mantarını bulmak aynı zamanda çok da zahmetli. En beğendiği yer ise meşe ve kestane ağaçlarının kökleri ve kurak bölgelerdeki nemli topraklar. Değeri açısından zaman zaman altınla boy ölçüşen trüf mantarı, pek çok gurmenin de vazgeçemediği bir lezzet.

dolaman 222
Trüf mantarı karbonlu besinleri doğrudan topraktan edinemiyor, şeker ya da organik asitleri ağaç köklerinden emerek paylaşıyor. kök diplerinde yeryüzünden 10-15 santim kadar aşağıda gelişip serpiliyor. Eğer zamanında keşfedilip toplanmazsa çürüyüp yok oluyor.
Trüfün gelişip serpilmesi için çok hassas bir doğal denge gereklidir. Gelip geçen yaz sağanakları, Trüf için gerekli ideal nemi sağlıyor. Çok kuru, yağmursuz yaz ayları ise belirli oranda neme ihtiyacı olan Trüf’ü kurutuyor.
Fransa, italya ve ispanya, dünyadaki en kaliteli trüf’ü üreten ülkeler.

Trüf mantarı, 15 gr ve 20 gr olarak, çiğ halde yemeğin üzerine rende ediliyor. Trüfün kendine özgü, çok tipik ve keskin kokusunu size tam olarak anlatabilmem mümkün değil. Uzmanlar, trüfün içerdiği kompleks aromaları sarmısak, saman, bal ve baharat karışımı olarak tanımlıyor

Konya ve civarında ve Şanlıurfa ve civarında Kumi otuyla birlikte mikorizal olarak yaşamaktadır. Protein açısından besleyici ve afrodizyak etkileri ile bilinmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık Site Yazarı Google +: