DOLAR: TL
EURO: TL

Kapsül ile Endoskopi yöntemi duydunuz mu

3 yıl önce
1.285 kez görüntülendi

Kapsül ile Endoskopi yöntemi duydunuz mu

Kapsül ile Endoskopi yöntemi duydunuz mu

Kapsül ile endoskopi yöntemini duydunuz mu? mideye bir hap gibi görünümlü bir kapsül kemera ile mideniz içerisindeki tüm herşey kayıt altına alınır ve ağrı sizi çekmeden cerrahi operasyon gerekmeden tüm vücudunuzun midenizin içerisindeki herşey gözükür ince bağırsak ,kalın bağırsak da ki tüm herşeyi görüntüleyebilirler fakat ssk ve emekli sandıgı daha yeni bir proje olduğu için karşılamamaktadır tamamen extra ücret ile bakiliyor nette gezerken bir siteye rastladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Kapsül endoskopi nedir ?

Bilindiği gibi sindirim sistemi ağızdan anüse kadar uzanan uzun bir kanal şeklindedir. Bu kanalın başlangıç ve son kısımlarını oluşturan yemek borusu, mide, oniki parmak barsağı ve kalın barsağın gastroskopi ve kolonoskopi gibi endoskopik yöntemlerle incelenmesi mümkün olurken duedunum, jejenum ve ileum olarak isimlendirilen 3 parçadan oluşan orta kısımlarının incelenmesi mümkün olamamaktaydı. Bu amaçla geliştirilen bir yöntem olan kapsül endoskopi kendine ait ışık kaynağı ve kamerası olan, iri bir bir hap boyutunda bir video kapsüldür. Kapsül endoskopisini doktorunuzdan veya diğer sağlık personellerinden ince bağırsak endoskopisi, kapsül enteroskopi veya kablosuz endoskopi gibi farklı isimlerle de işitebilirsiniz.

Sistem, görüntüleri alan ve bu görüntüleri radyofrekans dalgaları ile gönderen, 12mmx26mm çapında bir kapsül ve bir kemer ile belinize tutturulan küçük bir el radyosu büyüklüğünde olan kaydedici bir cihazdan (recorder) oluşmuştur. Kayıt sonrasında recorderdeki veriler özel bir program yüklenmiş olan bir bilgisayara aktarılarak kaydedilen görüntüler incelenir.

 • Kablosuz kapsül endoskopi (wireless capsule endoscopy), ‘pill cam’ veya M2A (Mouth to anus) olarak da adlandırılır.
 • İşlem sırasında hasta günlük aktivitesine devam edebilir ve gıda alabilir.
 • Kayıt süresi yaklaşık 6-8 saattir.
 • Sebebi belli olmayan sindirim sistemi kanaması olan hastaların %65-75 inde kanamaya sebep olabilecek patolojik lezyon bu yöntemle bulunabilmekte, hastaların %25-35 ine ise bu yöntemle sonuç alınamayabilmektedir.
 • Ağrısızdır ve sedasyon gerektirmez, işlem sırasında yemek yenebilir.
 • Lezyona müdahale edilememesi, doku örneği alınamaması (biyopsi), lezyonun uzun süre görüntülenerek incelenmesinin mümkün olmaması ve herzaman kaliteli görüntü elde edilememesi başlıca dezavantajlarıdır
 • Hastaların %0.7-2 sinde kapsül barsaklarda kalıp dışkı ile atılamayabilir ve çıkarmak için cerrahi müdahale gerekebilir.
 • Yutma güçlüğü olanlarda, gebelerde, kardiyak pili (pace maker) olan hastalarda kullanımı sakıncalı olabilir.
 • Barsaklarda darlık ve geniş divertikül varlığında kullanılamaz.
 • kapsül gastrenoloji

  kapsül

  Sorularınız için;
  Prof.Dr.Ahmet Dobrucalı
  0216 3505372
  adobrucali@yahoo.com

 • Kaynak : http://www.drahmetdobrucali.com/endoskopi/kapsul-endoskopi/
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık Site Yazarı Google +: