DOLAR: TL
EURO: TL

Meyveli sodanın sağlığa zararlarını biliyormusunuz?

4 yıl önce
1.101 kez görüntülendi

Meyveli sodanın sağlığa zararlarını biliyormusunuz?

Meyveli sodanın sağlığa zararlarını biliyormusunuz?

Soda mineral açısından insan vücuduna çeşitli yararları faydaları olan bir besin kaynağıdır aynı zamanda aşırı tüketimi neticesinde sodanında zararları meydana çıkmaktadır.

Sodanın zararları nelerdir?

Fazla mineral tüketiminden dolayı böbreklerde taş’a sebep olabilir böbrekler tembelleşir ve taş üremesine sebebiyet verir . günde 1-2 şişeden fazla tüketim zararlıdır. meyveli sodalar içerisinde çeşitli tatlandırıcılar ve kimyasallar barındığından dolayı meyveli sodalar gerçekten çok tehlikelidir.

Washington D.C. de bir Kanser Araştırma Üniversitesinde pankreas kanseri üzerine bir takım çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda pankreas kanserine yakalanan hastaların besin tüketimleri ile ilgili detaylı bir araştırma başlatılmıştır. Araştırmanın sonucunda 140 pankreas kanseri vakalarının soda, meyveli soda, meye suyu tüketim oranları sonuçlanmıştır. Sonuçlara göre haftada 2 veya daha fazla soda tüketen kişilerde pankreas kanser riski %87 olarak tespit edilmiştir.
Sodanın zararları arasında listeye giren pankreas kanseri, sodalarda bulunan tatlandırıcı seviyesinin zamanla kandaki ensülin miktarını arttırması ve bu sayede pankreas kanser hücrelerinin daha hızlı çoğalıp yayılması ile meydana çıktığı düşünülmektedir.

Görüldüğü üzere yararları olduğu kadar aşırı tüketiminde sodanın zararları da bulunmaktadır. Soda severlere önerimiz meyveli sodaya nazaran sade sodayı tercih edilmesi ve normal tüketimin dışına çok fazla çıkılmamasıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık Site Yazarı Google +: