Benzinli ve Tüplü Araçlardaki Sorunlar ve Çözümleri | İmplant - Diş Kaplama - Gülüş Estetiği
DOLAR: 7.65 TL
EURO: 8.98 TL

Benzinli ve Tüplü Araçlardaki Sorunlar ve Çözümleri

4 yıl önce
1.221 kez görüntülendi

Benzinli ve Tüplü Araçlardaki Sorunlar ve Çözümleri

Bugün sizlere benzinli ve tüplü araçlardaki sorunlar ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

1) Motor her iki yakıtla da çalışmıyorsa (Motor ne gaz ne de benzinde çalışmıyorsa) Elektrik devresindeki sigortayı, voltajın 12 Volt olup olmadıgını ve topraklama kablo Bağlantılarını kontrol ediniz.Güç 12 V olmalı ve Bağlantısı tam olmalı.Aracın içindeki gaz-benzin geçişini saglayan düğmedeki tüm Işıklar tamamen sönmüş ise ve de devredeki sigorta (akü ve bobine bağlı olan) atmamış ise gaz-benzin geçişini sağlayan düğme işlevini yitirmiş olabilir. Bu durumda benzin kesicideki vida bulunduğu konumdan aksi İstikamet doğru sonuna kadar kapatılarak, sanki Araçá hiç gaz bağlanmamış gibi yola devam edilebilinir.Gaz ve benzin kesicilerinin çalışıp-çalışmadığını kontrol ediniz. Benzin valfi çalışmıyor ise sigorta kontrol edilir.

2) Motor tam güçle çalışmıyor ise (Motor gaz (LPG) ile çalışır ama tam gücüne ulaşamaz) Regülatör (buharlaştırıcı) sıcak su Hortumları giriş ve çıkışlarını motorun termostatını ve devrede hava olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.Hava-gazkarışımını kontrol ediniz, gerekirse hava girişini kısınız.Miksere bağlantılı LPG hortumlarının ezik ya da hasarlı olup çok fazla veya az olabilir kontrol ediniz.Miksere gelen gaz olmadıgını. Mikserden önceki Ayar Vidası kısılıp-açılarak gaz giriş miktarı ayarlanır.Yukarıdaki (e) kontrollerini yapınız.

3) Motorlu gaz () ile çalışır fakat yüksek gaz tüketimi var iseHava filitresi kontrol edilir.Gerekiyorsa temizlenir veya değiştirilir.Rölanti ayarlar çok fazla ise kontrol edip, düzenleyiniz.Ateşleme avansını LPG kontrol ediniz. LPG avansı Benzine göre biraz daha yüksek olması gerekir.Karbüratörden geçirme işlemi minumum ve maksimumda kontrol edin Aracınız hava filitresinin 3000 km ‘de bir temizlenmesinin, geç 10.000 km’ tr de bir de değiştirilmesinin gerekliliği unutulmamalıdır.

4) Lpg ile çalışma normal benzinle çalışmıyorsa (Motor LPG de çalışıyor benzinde çalışmıyor ise) Gaz kesicinin kapalı, benzin kesicinin açık olduğunu ediniz.Elektrik Bağlantılarını ve Kabloları ediniz.Herhangi bir pisliğin benzin valfini engelleyip engellemediğini kontrol et.Araç ile çalışmış ise LPG kontrol kontrol benzin valfinin pislikte tıkanmadığı kontrol edilirBenzin valfini tıkayan pisliği kontrol ediniz.Benzin pompasının çalışıp çalışmadığı kontrol edilir, karbüratörü, memeleri ve Samandra devresini kontrol edin. Benzin pompasının düzenli çalışmasını sağlayınız.Karbüratörü, memeleri ve Samandıra devresini kontrol ediniz.

5) Benzinle çalışıyor ile çalışmıyor ise (Motor benzinde çalışıyor LPG de çalışmıyorsa) Multivalf çıkışındaki vananın açık olup olmadıgını kontrol et.Yüksek basınç (OTOGAZ TANKI) LPG INDAN beyne ve düşük Basınçlı (LPG beyninden miksere) hortumların ezilmediğini kontrol edin. Ve bağlantılarında ezilme ve tıkanma olup olmadıgını kontrol et Hortum LPG. LPG borularında bir ezilme, tıkanma olup olmadıgını kontrol ediniz.Benzin valfinin kapalı, gaz valfinin de açık olduğunu kontrol edin.Kontak anahtarı “LPG” pozisyonunda çalıştırıldığında gaz basınç düşürücü beyinden çıkmalıdır.Arabanın kontağını açarak karbüratör üzerindeki miksere gaz gelip gelmediğini kontrol ediniz.Gaz valfindeki pislik durumunu kontrol ediniz.Solenoid valf çalışmıyor ise elektrik bağlantıları kontrol edilir.Araç gaz valfinde pislik tıkaması olup olmadığı kontrol edilir ile önceden çalışmış ise LPG.

6) Rölanti düzensiz durumda ise (Motor gazda çalışırken rölanti düzensiz ise (Araç gaz ile düzensiz çalışıyorsa)) Gaz kesici içindeki kağıt filtresinin kirli olup olmadıgını kontrol ediniz. Kirli filtre ise en kısa sürede değiştirilmelidir.Karbüratör hava ayarını yeniden yap. Bu ayarı yaparken benzinle Çalışmayı etkilemeyecek şekilde olmasına dikkat et.Benzindeki rölanti, gazın rölantisinden daha düşüktür. Bu sebeple araçtaki rölanti ayarı gaza göre yapılmalıdır.LPG borularının ezik olup olmadıgını kontrolediniz.LPG regülatörü üzerindeki vida ile rölanti ayarını yap.Karbüratör kelebek valf vidasını kontrol edin.Yukarıdaki (c) deki kontrolleri yapın.

7) Araba çalışırken tekliyor ve boşa alındığında tekliyorsa; Mikser herhangi bir sebepten bir yerden hava alıyor demektir. Bu durumda en yakın servisimize başvurunuz.

8) Motor rölantide çalışıyor fakat gaz yemiyorsa (Motor gaz ile çalışır, fakat iyi hızlanma olmaz ise) Basınç düşürücü ile Karıştırıcı Bağlantısı gaz hortumunun ezilme-kırılma olup olmadığı kontrol edilir.Karbürasyon ve Karıştırıcı parçanın uygun olup olmadığı kontrol edilir.Regülatörden miksere giden LPG hortumlarının hasarlı veya ezik olup olmadıgını kontrol et.Yüksek Basınçlı LPG hortumunun ezilmediğine dikkatedin.Hava gaz karışımını kontrol et.

9) LPG ve benzin sisteminde kullanılan hortumların 1 yıl veya 10.000 km ‘de bir değişmesi gerektiğini.

10) Basınç düşürücü beynin (gaz beyni) alt kısmındaki yağ temizleme tapalarının 5000 km de bir açılıp, LPG’den kaynaklanabilecek Tortu vs’nin temizlenerek beyin içinde birikmesi engellenmelidir.

indir (1)

11) Motorun BUJI kabloları ve bujilerinin 10.000 km ‘de bir kontrol edilip lüzumu halinde değiştirilmesi gerektiğini unutmayınız.

12) üzerindeki fişlerden olmadığı kontrol edili her iki yakıtlada çalışmıyorsa sigorta ve elektrik sistemini kontrol et, Valfler araç olup çıkan.

13) Benzin ile çalışmıyor ise depoda benzin olup olmadıgını, benzin valfi fişlerini, gaz-benzin geçiş anahtarı konumunu kotrol et.

14) LPG ile çalışmıyorsa tanktaki LPG miktarını kontrol et, Valfler üzerindeki fişlere bak, gaz-benzin geçiş anahtar konumunu kontrol et.

15) Motor çalışırken patlama yaparak egzozdan duman çıkıyorsa LPG ile benzin karışıyor demektir.Bu durumda gaz-benzin geçiş anahtarı orta konuma alınır ve motorlu araç tekrar edene kadar çalıştırılır.Yeniden pozisyon seçilip durdurmak çalıştırılır.Çalışma düzelmemiş ise Solenoid Valfler kontrol edilir.

16) LPG ile çalışmada motora ani gaz verildiğinde patlama oluyorsa ateşleme sistemini et (BUJI, Kablo, platin, distribütör kapağı vs) kontrol.

17) Gaz pozisyonunda çalışırken araç gaz yemiyorsa Cihazın gaz valfindeki gaz filitresini temizle.

LPG tankında gaz var ama LPG buharlaştırıcı beynine ulaşmıyorsa Samandra Arızalı veya pislik tutmuş olabilir. (Şamandranın gaz geçen kısımları kontrol edilerek temizlenmelidir. Avansın öngörülen değerde olmaması (düşük olması) durumunda; bujiler zamansız ateşleme yapacak, bu durum motorun teklemesine veya çekişten düşmesine neden olacaktır.

Araçá ait hava ayar Vidası varsa (genellikle enjeksiyonlu araçlar için söz konusudur) yakıt miktarına göre hava ayarı güzel yapılmalıdır.Hava ayarının tam yapılamaması özellikle enjeksiyonlu ARAÇLARDA patlatmalara ve LPG ‘de çekişin düşmesine sebep olmaktadır.LPG ile havayı karıştıran mikserin hava Alması LPG’ nin çok yakılmasına ve etmesine sebep olabilir durdurmak Aracın. OTOGAZ beynindeki gaz geçişini düzenleyen diyaframın (tamir TAKIMININ) kalın (genelde sonradan takılan ve orijinal olmayan tamir takımıdır bu) olmasından dolayı LPG ayarı iyi yapılamaz.Bu durum araçta çok yakmaya sebep olabilir. Araçta LPG kaçağı olabilir.LPG kaçağı olan bölgede çoğunlukla buzlanma olur.Şayet LPG kaçağı çok küçük ise buzlanma görülmeyebilir.OTOGAZ beynindeki hava ayar vanası (rölanti saplaması) çok açılmış ise araç LPG ‘yi çok yakar.Şayet LPG beynindeki hava ayar metali (genelde princ ve birçok beyinde mevcut) açıldığında veya kısıldığında Aracın rölantisinde değişme olmuyorsa araç bir yerlerden hava alıyordur demektir. Araç herhangi bir sebepten hararet yapmışsa OTOGAZ beyninin su tarafı işlevini tam yerine getiremiyor ve LPG ‘yi (Butan-Propan) tam buharlaştırmıyor olabilir. LPG takılı olan araç yağ yakıyor ve su eksiltiyorsa Aracın motorunda problem var demektir. (Eksoz dumanının siyah oluşu Aracın yağ yaktığının yani motorda sorun olduğunun göstergesidir.Dolayısıyla araçta hem benzinde hem de LPG de çekiş problemi görülebilir.Araca OTOGAZ takılmadan önce Triger Kayışı değişmişse, Triger Kayışı sente atlamış olabilir. Araç rektifiyeden çıkmışsa motor üst kapağı fazla taşlanmış olabilir. Fazla taşlanmışsa motorun yanma odası hacmi daralır ve hararet yapar.Hararet yapan ve motoru zarar gören araç ta her iki yakıtta da çekiş problemi görülebilir. Aracın platin ve ateşlemesinde sorun varsa hem benzin hem deyanmaz.Bu makarnalık Aracın her iki yakıtta da çekmemesine sebep olabilir tam LPG.OTOGAZ beyin diyaframı kalitesiz veya patlak ise LPG ‘de çekiş problemi görülebilir.OTOGAZ beyni üzerindeki hava ve gaz ayarı iyi yapılmamışsa çekmeme problemi görülebilir. Indüksiyon bobini akımı yüksek ise meksefeyi yakar o da Platini yakar (Karbüratörlü araçlar için). Bu durum Aracın / dk dan sonra patırtı yapmasına, gazda çekmemesine sebep olabilir 3.000 dev benzinde. Aracın motorunda problem var ise çekişe etki edebilir (yağ yakması su eksiltmesinden motordaki problem anlaşılabilir)OTOGAZ beynine gelen kalorifer suyu yetersiz veya sıcaklığı düşük olabilir.

images

Düğme üzerindeki OTOGAZ miktarını gösteren Işıklar yanmıyor ise, düğme veya sensör şaselemesi iyi yapılmamış olabilir.Ayrıca kabloların Bağlantısı yanlış yapılmış olabilir. Enjeksiyonlu araç üzerindeki ARAÇLARDA LPG-benzin geçiş anahtarı, otomatik olarak benzinden GAZ ‘a ayarlı anahtar ise ve otomatik geçiş sağlanmıyorsa geçişe, sinyal alım kablosu yanlış yere bağlanmış veya tam sarılmamıştır. Karbüratörlü ARAÇLARDA araç çalışırken boşa ediyorsa hava fazla geliyor olabilir durdurmak alındığında vites. Araç LPG ‘de hareket halinde iken, boşa atılıp frene basıldığında araç ediyorsa Frenler kaçırıyor olabilir.Araç hararet yapmış ve radyatörde su kalmamış ise OTOGAZ beyninin diyaframının patlamasına sebep olabilir.Bu da Aracın LPG’ de çalışırken stop etmesine sebep olabilir vites.

OTOGAZ elektronik beyin bobini Arızalı ise araç LPG ‘de kesiklik yapar. Bujiler veya BUJI kabloları eski veya kalitesiz ise araç hem benzinde hem de LPG ‘de kesiklik yapabilir. Araç LPG ‘yi kesik kesik alıyorsa gaz filitresi tıkalı olabilir. OTOGAZ beyninin içindeki diyaframın (tamir takımı) kullanım ömrü bitmiş olabilir (Diyaframların kullanım ömrü 50.000 civarındadır.) Diyaframların kullanım ömrü bitmiş ise Sertleşme görülür ve gaz ayarı iyi yapılamaz. Bu durumda da LPG araç tarafından tam yakılamaz.Araçta LPG kaçağı olabilir.Yetkili bir OTOGAZ ustasına vakit geçirmeden LPG kaçak kontrolü yaptırılmalıdır. Aracınızın eksozundaki patlaklık veya delik olması araçta LPG kokusunun algılanmasına sebep olabilir. LPG beynindeki rölanti saplamasından ayar çok iyi yapılmalıdır (princ olan). Bunun içindir ki BU İşten ANLAYAN USTA birinin yapması gerekmektedir. Araçtaki Westenhouse problemli ise hem benzin hem de LPG rölantisi yapılamayabilir. OTOGAZ beynindeki gaz tarafının diyaframı patlak olabilir.Bupatlaklık genelde OTOGAZ istasyonlarındaki pompaların bir kısmının aşırı Basınçlı olmasından kaynaklanmaktadır). OTOGAZ beyni LPG YETKİLİ SERVİSİ tarafından açılarak kontrol ettirilmelidir.Diyaframdaki patlaklık neticesinde LPG rölantisi tutmayabilir. Aracın Manifold’u hava alıyorsa araç hem benzinde hem LPG ‘de rölantitutmaz.Ve Aracın LPG’ yi çok yanmasına sebep olabilir Buji ve BUJI kablolarının eski veya kalitesiz oluşu LPG ve benzin rölantisini bozabilir. Karbüratör alt Takozu hava alıyorsa hem benzinde hem de LPG ‘de rölanti bozulabilir. (Genelde rölanti yükselir.)Ditribütörün soğutması Arızalı ise araç hem LPG hem de benzinde geç çalışabilir. Buji veya BUJI kabloları eski veya kalitesiz ise araç hem LPG hem de benzinde geç çalışır. (Ateşleme bujileri ömrünü tamamlamış olabilir.) Aracın Avans ayarı iyi yapılmamışolabilir.Bu da Aracın hem LPG hem de benzinde geç çalışmasına sebep olabilir. LPG beyninin hava ayarı veya gaz ayarı iyi yapılmamış olabilir

Tırnak aralığı büyüdükçe yanma yeterince olmayacağından araçta yakıt sarfiyatı artar ve çekişten düşer. Buji tırnak aralığı kontrol edilmelidir. Aracın platin ve ateşlemesinde sorun varsa hem benzin hem de LPG tam yanmaz.Bu her iki yakıtı de LPG ‘de fazla yakmasına ve araçta fazla hava girişinden da çok yakmasına yol açar.Karbüratöre giren hava miktarı gereğinden fazla ise, araç hem benzin hem onu Aracın durum dolayı patlatmalara sebep olabilir. OTOGAZ beynine gelen kalorifer suyu giriş sıcaklığı çok düşük (genelde bu durum kalorifer suyunun yanlış yerden alınmasıyla görülür) veya OTOGAZ beynine gelen su gelişinde problem varsa OTOGAZ beyni gazı tam buharlaştıramaz. Aracın Manifold’u hava alıyorsa araç hem benzinde hem LPG ‘de rölantide durmaz.Ve Aracın LPG’ yi çok yanmasına sebep olabilir Araçá ait hava ayar Vidası varsa (genellikle enjeksiyonlu araçlar için söz konusudur) yakıt miktarına göre hava ayarı güzel yapılmalıdır. LPG beynindeki gaz geçişini düzenleyen diyaframın (tamir TAKIMININ) kalın (genelde sonradan takılan ve orijinal olmayan tamir takımıdır bu) olmasından dolayı LPG ayarı iyi yapılamaz.Bu durum araçta çok yakmaya sebep olabilir. Araçta LPG kaçağı olabilir. OTOGAZ beynindeki hava ayar vanası (rölanti saplaması) çok açılmış ise araç LPG ‘yi çok yakar.Şayet OTOGAZ beynindeki hava ayar metali (genelde princ ve birçok beyinde mevcut) açıldığında veya kısıldığında Aracın rölantisinde değişme olmuyorsa araç bir yerlerden hava alıyordur demektir.Bu hava alma problemi de genelde karbüratörlü ARAÇLARDA karbüratör alt takozundaki problemden veya Westenhouse daki kaçaktan, enjeksiyonlu ARAÇLARDA ise otomatik hava ayarını saglayan debimetre den kaynaklanır. Araç herhangi bir sebepten hararet yapmışsa OTOGAZ beyninin su tarafı işlevini tam yerine getiremiyor ve LPG ‘yi tam buharlaştırmıyor olabilir.

 

kaynak:https://iesobrenault.wordpress.com

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık
Rolex replika Saat | Rolex Eta Saat | Hublot Saat
Site Yazarı Google +: