Endodonti nedir? | İmplant - Diş Kaplama - Gülüş Estetiği
DOLAR: TL
EURO: TL

Endodonti nedir?

1 yıl önce
325 kez görüntülendi

Endodonti nedir?

Dişler mine, dentin, kök ve pulpa dediğimiz sistemlerden oluşur. Pulpa dişin canlılığını sağlayan damar ve sinirlerden oluşan bir dokudur. Diş çürükleri çok ilerlediğinde pulpa dokusunu hasta eder ve hatta çoğunlukla ölmesine neden olur.

Bazen dolgu tedavisi esnasında çürük dentin dokusunda çok ilerlemiştir. Çürük dokusu diş hekimi tarafından temizlenirken, incelen dentin tavanı delinebiliyor. Bu durumda da hekim tarafından dişinize kanal tedavisi yapılma kararı alınabilir.

Kanal tedavisi dişin pulpa odasında ve kök kanallarında bulunan pulpa dokusunun ortamdan uzaklaştırıp, yerine doku dostu dolgu materyallerinin yerleştirilmesidir. Amaç dişin uzunca yıllar ağız içerisinde kalmasını sağlamaktır. Zorlu bir tedavidir. Çoğunlukla çok geç kalınmış olarak diş hekimine başvurulur. Böyle olunca uzun ve bir miktar sancılı seanslar sizi bekler. Aslında zamanında yapılan tedaviler oldukça rahat ve ağrısız geçer.

Her şeyden önce unutulmaması gereken diş hekimliği ne kadar gelişirse gelişsin, dişin kendisi kadar güzel bir şeyi yapay olarak yapmak mümkün değil. Bunun için dişlerimizi korumalı ve hekiminizin önerileri ile birlikte kendi dişlerimizin ağızda kalmasına çalışmak gerek.

Yine de kanal tedavisi çözümsüz kalabilir, ve dişiniz çekime kadar gidebilir. Üzücü bir durum olmakla beraber hekiminiz tarafından başka çözüm kalmadığına kanaat getirilmişse, hekiminizin tavsiyesini dinlemelisiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık
Rolex replika Saat | Rolex Eta Saat | Hublot Saat
Site Yazarı Google +: