İmplant – Diş Kaplama – Gülüş Estetiği https://internetsorunlari.com İnternet ve Sağlık Sorunları Sat, 28 Mar 2020 22:34:24 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.3 Dental implant nedir? https://internetsorunlari.com/dental-implant-nedir.html https://internetsorunlari.com/dental-implant-nedir.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:38:03 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2937 Her geçen gün biraz daha gelişmekte olan tıbbi olanaklara rağmen diş çürükleri ve periodontal hastalıklar nedeni ile oluşan diş kayıpları halen toplumun büyük bir kısmını etkilemektedir.

İmplantasyon canlı olmayan dokuların veya biyomateryallerin canlı organizmaya transferi ve içine gömülmesi anlamına gelir. İmplantolojide temel amacımız, kaybolmuş olan çiğneme fonksiyonunu sağlamak, diş eksikliği yüzünden oluşan konuşma bozukluğunu düzeltmek ve çene yüz estetiğini yeniden kazandırmaktır. Diş hekimliğinde implantasyon, diş kayıpları sonrası bunların yerini tutabilecek veya dişsiz ağızlarda protezlere destek olabilecek doku dostu maddelerin çene içerisine yerleştirilmesidir.

Oral implantolojinin tarihçesi çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Yani insanoğlundaki implant fikri yeni değildir. Yeni olan değişen ve gelişen teknolojidir. Eski dönemlerde dental implant için tahta, kemik, kaya, fildişi, altın ve gümüş gibi maddeler kullanılmıştır. Son elli yıllık zaman dilimi içerisinde titanyum implant materyali olarak kullanılmaya başlanmış ve yaygınlık kazanmıştır.

Günümüzde oldukça fazla markaya ait dental implantlar bulunabilmektedir. Tercih yaparken yerli veya yabancı olmasından ziyade kendini kanıtlamış, onayları olan ve bütçenize uygun implant firmalarını göz önüne almalısınız. Dental implant tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgiyi sitemizin sağlık kategorisinde bulabilirsiniz.

]]>
https://internetsorunlari.com/dental-implant-nedir.html/feed 0
Endodonti nedir? https://internetsorunlari.com/endodonti-nedir.html https://internetsorunlari.com/endodonti-nedir.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:36:36 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2934 Dişler mine, dentin, kök ve pulpa dediğimiz sistemlerden oluşur. Pulpa dişin canlılığını sağlayan damar ve sinirlerden oluşan bir dokudur. Diş çürükleri çok ilerlediğinde pulpa dokusunu hasta eder ve hatta çoğunlukla ölmesine neden olur.

Bazen dolgu tedavisi esnasında çürük dentin dokusunda çok ilerlemiştir. Çürük dokusu diş hekimi tarafından temizlenirken, incelen dentin tavanı delinebiliyor. Bu durumda da hekim tarafından dişinize kanal tedavisi yapılma kararı alınabilir.

Kanal tedavisi dişin pulpa odasında ve kök kanallarında bulunan pulpa dokusunun ortamdan uzaklaştırıp, yerine doku dostu dolgu materyallerinin yerleştirilmesidir. Amaç dişin uzunca yıllar ağız içerisinde kalmasını sağlamaktır. Zorlu bir tedavidir. Çoğunlukla çok geç kalınmış olarak diş hekimine başvurulur. Böyle olunca uzun ve bir miktar sancılı seanslar sizi bekler. Aslında zamanında yapılan tedaviler oldukça rahat ve ağrısız geçer.

Her şeyden önce unutulmaması gereken diş hekimliği ne kadar gelişirse gelişsin, dişin kendisi kadar güzel bir şeyi yapay olarak yapmak mümkün değil. Bunun için dişlerimizi korumalı ve hekiminizin önerileri ile birlikte kendi dişlerimizin ağızda kalmasına çalışmak gerek.

Yine de kanal tedavisi çözümsüz kalabilir, ve dişiniz çekime kadar gidebilir. Üzücü bir durum olmakla beraber hekiminiz tarafından başka çözüm kalmadığına kanaat getirilmişse, hekiminizin tavsiyesini dinlemelisiniz.

]]>
https://internetsorunlari.com/endodonti-nedir.html/feed 0
Zirkonyum nedir? https://internetsorunlari.com/zirkonyum-nedir.html https://internetsorunlari.com/zirkonyum-nedir.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:34:51 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2931 Porselen kaplamalar 200 yıldan daha uzun bir süredir hayatımızda. Kanal tedavileri sonrasında dişin ömrünü uzatmak için, diş kayıplarında eksik dişlerin yerine kullanmak üzere veya çok harap olmuş dişlerde kalan diş dokusunu korumak için uygulanan protezlerdir. Dişlerin ve çevre dokuların müsade ettiği ölçüde oldukça estetik sonuçlar veren bir uygulamadır.

Porselen diğer adıyla seramik isimini “topraktan yapılma” anlamına gelen keramicos kelimesinden alır. Baskıya oldukça dayanıklı olmasına rağmen gerilme kuvvetlerine karşı zayıftır. Dayanıklılığını artırmak için diş hekimliğinde porselen kaplamanın altında metal destek kullanılır. Bu kaplama türüne metal destekli porselen kaplama denir. Zirkonyum diye adlandırılan protez ise aslında zirkonyum destekli porselen protezdir. Her iki protezde porselendir.

Metal altyapı el işçiliği ile hazırlanırken, zirkonyum özel bloklardan, cad-cam sistemlerde el değmeden aşındırılarak hazırlanır. Metal alt yapıdan daha incedir. Dişe uygun renklerde hazırlanabildiğinden porselen protezlerde çok şık sonuçlar almamızı sağlar.

Hastalarımız her seferinde hangisinin daha kaliteli olduğunu sorarlar. Her ikisi de aynı porselen üst yapıya sahip olması nedeni ile aynı kalitedirler. Dayanıklılık noktasında zirkonyum köprülerin çok uzun olmaması gerekiyor. Bu ince detayları diş hekiminiz sizin için planlayacaktır. Buradaki açıklama sadece zirkonyum altyapılı ve metal alt yapılı protezler hakkında bilgilendirme niteliğindedir. Endikasyon ve tedavi süreci diş hekiminize aittir.

]]>
https://internetsorunlari.com/zirkonyum-nedir.html/feed 0
Gülüş tasarımı nedir https://internetsorunlari.com/gulus-tasarimi-nedir.html https://internetsorunlari.com/gulus-tasarimi-nedir.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:33:41 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2928 Gülümsemek hem gülümseyeni hem karşısındakini mutlu eden bir eylem. Gülümserken yüzünüz, beden diliniz, ruh haliniz bu eyleme dahil olacaktır. Diş hekimliğinde gülüş tasarımı denince, ilgi alanımız olan dudaklar, dişetleri ve dişleri tüm bu sistemle birlikte ele almak gerekir.

Gülüş tasarımı planlanırken öncelikle dudak, dişeti ve dişleri ilgilendiren olumsuz durumlar tespit edilir. Bireyin bu durumlardan şikayeti ve diş hekiminden beklentileri dinlenir. Mevcut klinik durum ve bireyin beklentileri bir araya getirilerek tedavi sonrası ortaya çıkacak sonuç hakkında birey bilgilendirilir.

İşte estetik kurallar dahilinde, tedavi sonrası ulaşılan klinik durum ve bu durumdan bireyin memnun kaldığı sonuca gülüş tasarımı denilir.

Bu sonuca etki eden en önemli etken ise sosyal çevredir. Birey, diş hekiminin hastanın isteklerini göz önüne alarak, klinik durumun izin verdiği ölçüde bilgi ve yeteneği ile ortaya koyduğu tedaviden daha çok, çevresinde gördüklerinden ve çevresinden duyduklarından etkilenir. Çevresindekileri değerlendirirken mevcut durumundaki anatomik ve klinik zorlukları göz ardı eder. Etrafından gelen olumlu olumsuz eleştiriler de bireyin klinik durumu göz ardı edilerek yapılır.

Ayrıca toplumun geneli üzerinden bu makaleye şöyle bir tespit de ekleyebiliriz. Birey etrafındaki diğer bireylere özellikle estetik açıdan son derece affedici, kusurları örtücü ve görmezden gelici pozisyondayken, kendisi söz konusu olduğunda ayna karşısında alabildiğince acımasız davranır. En son duyduğum cümle aslında söylemek istediğimi çok net açıklıyor.

“Doktor bey dokuz kat büyüten ayna ile baktım, dişimin üzerinde küçük bir beyaz nokta var gibi. Başkası da görecek mi?”

]]>
https://internetsorunlari.com/gulus-tasarimi-nedir.html/feed 0
Yaprak lamina mı? Zirkon mu? Hangisini tercih etmelisiniz? https://internetsorunlari.com/yaprak-lamina-mi-zirkon-mu-hangisini-tercih-etmelisiniz.html https://internetsorunlari.com/yaprak-lamina-mi-zirkon-mu-hangisini-tercih-etmelisiniz.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:32:24 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2925 Porselen, diş hekimliğinde kullandığımız oldukça estetik sonuçlar veren bir uygulamadır. Kendi içerisinde farklı tekniklerle uygulandığında isimleri değişir. Hemen bu isimleri ve uygulama şekillerini açıklayalım.

Porselen kaplama dediğimiz uygulama, dişin tüm yüzeylerinden gerektiği kadar aşındırılıp, porselen ile yeniden şekillendirilme işlemidir. Bir kıyafet gibi dişin üzerine giydirilir. Lamina ise sadece gülümsediğinizde görülen diş yüzeylerinde yapılan bir protezdir. Bir takma tırnak gibi dişin üzerine uygulanır.

Her ikisi de porselendir, benzer kalite ve dayanıklıktadır. Estetiktirler. Ancak uygulama esnasında laminalar diş hekimine daha fazla zahmete neden olurlar. Çalışma teknikleri daha zordur. Ayrıca hasta için daha maliyetlidir.

Laminalar gülümseme hattı içerisindeki dişler için daha çok tercih edilir. Kaplamaya göre kullanımında daha fazla özen göstermelisiniz. Dikkatsizce sert besinleri ısırdığınızda yerinden ayrılabilir.

Tedavi yönteminin tercihini sizin için diş hekiminiz yapmalıdır. Diş hekimi olarak bazı durumlarda dişinizden çok fazla doku kaybetmek istemeyiz. O zaman lamina tercih ederiz. Bazen de dişinizi korumak ve dişinizin daha fazla fonksiyon sağlamasını istediğimizde kaplama yapmayı tercih ederiz. Hekiminiz bu konuda sizi fazlasıyla aydınlatacaktır.

]]>
https://internetsorunlari.com/yaprak-lamina-mi-zirkon-mu-hangisini-tercih-etmelisiniz.html/feed 0
Dental implant uygulama aşamaları ağrılı bir süreç midir? https://internetsorunlari.com/dental-implant-uygulama-asamalari-agrili-bir-surec-midir.html https://internetsorunlari.com/dental-implant-uygulama-asamalari-agrili-bir-surec-midir.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:29:20 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2922 Dental implant uygulama 4 aşamadan oluşur.

  • operasyon öncesi muayene ve planlama
  • implant yerleştirme operasyonu
  • operasyon sonrası iyileşme süreci
  • protez süreci

Operasyon öncesi muayene ve planlama aşaması; hasta ağzında herhangi bir müdehalenin olmadığı, daha çok dijital görüntülerin incelendiği, ağız içi muayenenin yapıldığı ve bireyin isteklerinin dinlendiği bir süreçtir.

Tek diş için yapılan implant operasyonları oldukça kısa sürer. implant sayısı ve operasyonun karekteri değiştikçe operasyon süresi de uzar. Ne kadar sürerse sürsün operasyon hasta için oldukça rahat ve ağrısız bir süreçtir.

Operasyon sonrası birey çok dikkatli olmalıdır. İlk gün için soğuk kompress uygulanır. Ağız hijyeninize azami özen göstermelidir. Sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulur. Sigara ilk bir hafta kesinlikle içilmemelidir. Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Hekimin verdiği reçete saatine uyularak olarak uygulanır. Hekiminizin ikazlarına uymaz iseniz, sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor demektir. Hatta implantınızdan bile olabilirsiniz.

Protez süreci sıkıntısız ve kısa sürelerde geçen randevulardan oluşur.

]]>
https://internetsorunlari.com/dental-implant-uygulama-asamalari-agrili-bir-surec-midir.html/feed 0
Çene kemiği yetersizse implant yapılabilir mi? https://internetsorunlari.com/cene-kemigi-yetersizse-implant-yapilabilir-mi.html https://internetsorunlari.com/cene-kemigi-yetersizse-implant-yapilabilir-mi.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:27:39 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2919 Dental implantlar çene kemiğine uygulanan protezlerdir. Uygulama için uygun kalınlıkta ve yükseklikte, implantı taşıyabilecek sertlikte kemiğe ihtiyaç duyulur. Kemik hacmi dijital görüntüleme araçları ve ağız içi muayeneler ile tespit edlir. Kemik yoğunluğu en kesin doğrulukta operasyon esnasında ortaya çıkar.

Bazı durumlarda implant yapılması zorunluk halini alır ancak çene kemiği operasyon için müsait değildir. Bu durumlarda yapay kemik tozları ve bireyin kendisine ait kemik dokuları ile operasyon bölgesi güçlendirilir ve implant yapılacak duruma getirilir.

]]>
https://internetsorunlari.com/cene-kemigi-yetersizse-implant-yapilabilir-mi.html/feed 0
Kalp hastası olanlara implant yapılır mı? https://internetsorunlari.com/kalp-hastasi-olanlara-implant-yapilir-mi.html https://internetsorunlari.com/kalp-hastasi-olanlara-implant-yapilir-mi.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:27:02 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2916 Kalp hastası olan bireyler çoğunlukla bir kalp-damar operasyonu geçirmiş olurlar. Böyle hastalarda cerrahi girişimler profilaksi altında kardiyoloji uzmanı izni ile yapılır. Hastanın düzenli olarak kan sulandırıcı kullanıyor olması muhtemeldir. Böyle durumlarda dental implant operasyonu için hastanın kanama zamanı önem kazanır. Diş hekimi hastanın kardioloji uzmanı ile birlikte konsültasyon yaparak operasyona hazırlanır.

Toplumda bilinçsiz ilaç kullanımı oldukça fazla olduğu gibi, kullandığı ilaçları diş hekiminden saklama eğiliminde olan hastalar azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle kan sulandırıcı ilaçları doktor tavsiyesi ile kullanıp, doktor tavsiyesi ile kesmelidir.

Diş hekimininden kan sulandırıcı ilaç kullanımı gizlendiğinde operasyon esnasında yada sonrasında kanamaların durmaması hasta için rahatsız edici ve hatta hayatını tehlike içine sokabilecek durumlara sebep olabilir

]]>
https://internetsorunlari.com/kalp-hastasi-olanlara-implant-yapilir-mi.html/feed 0
Sigara içenlere implant uygulanabilir mi? https://internetsorunlari.com/sigara-icenlere-implant-uygulanabilir-mi.html https://internetsorunlari.com/sigara-icenlere-implant-uygulanabilir-mi.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:25:51 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2913 Sigara büyük bir kesimi etkileyen bir bağımlılık. Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbonmonoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır. Bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, astım, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.

Tıbbi cerrahi operasyonlar sonrası sigara içen hastalar içmeyenlere göre 3 kat daha fazla yoğun bakımda kalıyor. Sigaranın kadınlarda yaptığı tahribat erkeklerde olandan daha fazla. İnsan vücudunda, hiçbir bölüm yoktur ki; sigarada bulunan kimyasal maddelerden etkilenmesin. Örneğin nefes darlığı yeterli nefes alamamak demek. Yeterli nefes alamıyorsanız, vücudun ihtiyacı olan oksijeni yeteri kadar alıp kullanamıyorsunuz demektir. Bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Sigaranın ağız ortamında ilk olumsuz etkisi kan damarlarının büzülmesine neden olmasıdır. Küçülen kan damarları vazifesini yeterince yerine getiremez. Böylece iyileşme süreci uzar.

Hastalarımızda ağız için implant operasyonu sonrası operasyon bölgesine pamuk vs. yerleştirerek sigara içme eğilimleri görüyoruz. Unutulan önemli kısım akciğerden kana geçen zararlı maddelerin operasyon bölgesinde kan-damar yoluyla gelerek iyileşmeyi geciktirmesidir. Ayrıca operasyon öncesi tedbir maksatlı (!) yoğun sigara içmek, kanda oldukça fazla zararlı madde birikmesine neden olur ki, iyileşme sürecinin en önemli ilk dakikalarını çok kötü bir şekilde etkiler.

Operasyon sonrası sigara içmeye devam edilmemeli, hiç yoksa bir hafta / on gün sigaradan uzak durulmalıdır.

]]>
https://internetsorunlari.com/sigara-icenlere-implant-uygulanabilir-mi.html/feed 0
İmplant mı? Porselen köprü mü? Hangisi olmalı? https://internetsorunlari.com/implant-mi-porselen-kopru-mu-hangisi-olmali.html https://internetsorunlari.com/implant-mi-porselen-kopru-mu-hangisi-olmali.html#respond Sat, 14 Mar 2020 23:24:52 +0000 http://internetsorunlari.com/?p=2910 Dental implantlar, diş eksikliğinde çene kemiğine uygulanan protezlerdir. Köprü protezler ise, eksik dişin bulunduğu bölgeye komşu dişlerin kesilerek köprü ayağı haline getirilip kullanıldığı protezlerdir. Diş hekimliğinde geldiğimiz nokta, en az hasar ile en iyi tedaviyi yapabilmektir. Bu nedenle eğer eksik dişin veya dişlerin bulunduğu çene kemiğine implant yapılabiliyorsa köprü protezden önce implant uygulamak tercihimiz olur. Yine de sizin adınıza uzun vadede ekonomik ve protez ömrü ile ilgili kar/zarar hesabı yaparak sizin için en uygun seçeneği tavsiye ederiz.

Bu noktada diyebiliriz ki; eğer implant için uygun bir ortam varsa öncelik implant operasyonu olmalıdır

]]>
https://internetsorunlari.com/implant-mi-porselen-kopru-mu-hangisi-olmali.html/feed 0