Google'da Sıra Kaybetmenin Sebepleri | İmplant - Diş Kaplama - Gülüş Estetiği
DOLAR: TL
EURO: TL

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

4 yıl önce
1.109 kez görüntülendi

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

SEO çalışmalarını sürdüren siteler Google’de tüm yaptıklarına rağmen sıra kaybedebilmektedirler. Site sahiplerine göre buGoogle’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri düşüşlerin sebebi SEO’cunun acemiliğindendir. Ancak bu düşüşün pek fazla nedeni olabilir. Sitenizin düşüşünün sebebini bulmanız sitenizin eski sıralarını öğrenebilmeniz için son derece önemlidir. Bu yüzden sitenizde oluşan sorunların temel sebepleri arasında gösterilebilecek nedenleri sizin için sıralamak istedik. Pek çok nedene bağlı olarak gelişebilecek sorunlar yüzde oranı ile aşağıdaki sebeplerden olmaktadır.

Algoritma güncellemesi (%39)
Backlink azalması (%24)
Altınızda yer alan sitelerin üstünüze çıkması (%11)
Title ve meta değişiklikleri (%9)
Anti SEO yapılması (%6)
Tema değişiklikleri (%4)
İçerik güncellemeleri (3)
Sunucu sorunları (%2)
Anahtar kelime yoğunluğu değişmesi (%2)
Algoritma Güncellemesi
google-güncellemeleriBelirli periyotlar halinde arama motorları siteleri listeleyen algoritmalarını güncellemektedirler. Bu güncellemeler genellikle internette bulunan web sitelerinde insanlar tarafından paylaşılmaktadır. Bu dönemlerdeki düşüşler algoritmalara bağlanabilir.Güncellemeler ile ilgili bilgileri okudukça içerik ve link inşası ile ilgili noktaların ön plana çıktığını göreceğiz.Web siteleriniz bir çok farklı kriter nedeni ile güncel algoritmalardan etkilenip sıralama kaybı yaşayabilmektedir.Bu kriterler arasında en çok bilinenler ise içeriğin kopya olması veya özgün olmayışı,yanlış oluşturulan backlink profili, çok link alan siteler v.s.

GOOGLE PANDA ALGORİTMASININ ETKİLERİ

Backlink Azalması ve Değer Kaybı
Genelde hiç bilinmeyen ve dikkate alınmayan kriterlerden bir tanesi budur. Sitelerdeki dış linklerin azalması düşüşlere sebep olur.Özellikle Google her zaman algoritma değişikleri yapmakta olan bir arama motoru olarak dikkat çekmektedir. Sürekli olarakYeni Nesil Seo ve Baclinklerin Değer Kaybı güncellenen arama motorunun yeni algoritmasında arama sonuçlarına müdahale etmeyi amaçlamakta olan linkler önemini artık kaybetti. Yani Backlink dediğimiz kavram artık SEO açısından tarih olmaya başladı. Hiçbir önemi kalmayan Backlinkler, sitelerin arama motorlarında yukarı çıkması için eskiden önemliydi. Ancak günümüzde artık zarar bile verebiliyor.

Kısaca backlinklerin değer kaybettiğini söylemek gerekiyor. Google backlinkler için arama sonuçlarını olumsuz etkileyecek link düzenlerine bazı örnekler verdi. Bunları maddeler halinde sizler için derledik ve yazdık.

PR değeri yüksek olan sitelerden bağlantılar almak veya satmak
Linklerin karşılıklı olarak takaslar yapmak ( ben sana sen bana mantığı ile )
Yüksek miktarlardan anahtar kelimeler içeren bağlantı metinleri bağlantılarına sahip olmak veya pazarlamak
Anahtar kelimeler ile sitenize link oluşturmaya yarayacak programları kullanmak
Tanıtım yazısı denilen yazılarda sitelerinize çokça link verilmesi
Gibi şeyler Google tarafından artık önemsenmiyor hatta kuralları ihlal ettiği düşünülüyor. Google bu işlemler için bir form açarak insanların kuralları ihlal ettiklerini düşündükleri siteleri şikayet etmeleri için de teşvik ediyor. Backinklerin artık son derece dikkatli kullanılması hatta kullanılmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Backlinkleirn yerine tanıtım yazıları almak daha mantıklı olacaktır. Bu işlem size fayda sağlayacaktır. Tanıtım yazıları sitelerinizi genel itibari ile tanıtmakta olan yazılar olmalıdır. İçerisinde ise 3 den fazla link çıkışı olmamalıdır. Bu hem size tanıtım veren siteye hem de sizin sitenize son derece büyük zararlar verecektir. İşte bu nedenle tanıtım yazılarını da bilen birisine yazdırmak ve dikkatli kullanmak siteleriniz açısından büyük önem taşıyor.

Rakiplerin Güçlenmesi
rakip-analiziRakipler eğer giderek güçlendi ise siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Bu nedenle rakipler sizi geçmiş olabilir.Size ait olan web sitesinin iç ve dış seo analizi, çok önemli olduğu gibi, sizinle rekabet içerisinde bulunan ve hergün yeni bir çalışma deneyen rakiplerinizin neler yaptıklarını bilmeniz de fevkalade önemlidir.Bu sebepten ötürü rakip web sitesinin / sitelerinin iç ve dış seo yapısı ve web programlama bazında yapılan düzenlemeler, alınan bağlantıların standardının nasıl düzenlendiği ve iyileştirme çalışmalarının nasıl yapıldığı, rakip web sitesinin tanıtılması ve reklamında kullanılan platformların kalitesinin düzenli olarak analiz edilmesi ve doğru hamlelerin buna göre yapılması gereklidir.

Title Değişiklikleri
Her ne kadar meta değişiklikleri sıralamalardaki yerinizi değiştirmese de ziyaretçileri çekme ihtimallerinizi değiştirebilir. Bu nedenle ziyaretçiler azaldıysa sıralamanız düşebilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu
Anahtar kelimelerinizin kullanım oranlarının farklılaşması ideal orandan uzaklaşma veya spam olgusu oluşturma sonucu düşüşe sebep olabilir.

Not:Seo sektöründe dikkat edilmesi gereken diğer bir husus karmaşık yapılı siteler kurmaktan kaçınmaktır; çünkü tüketici yoğun ve karışık sitelerden sıkılabilir bunun sonucu olarak da bütün çabalar boşa gidebilmektedir. Google ve diğer arama motorları sık tıklanan siteleri çok sevdiğinden onlara daha çok önem vermektedir. Bu da rakiplerinizin de arama motorlarında üst sıralarda yer almasını tetikleyecektir. Özellikle internetten aynı ürünü tanıtıp pazarlayacak kişililerin rekabet ortamında diğerlerinden sıyrılıp fark yaratabilmesi gerekir bu da seo sistemi sayesinde gelişecektir.

Anti SEO Tespiti
antiseoSon zamanlarda birçok sitede maalesef ki bir çok anti SEO olayına rastlıyoruz. Peki bu anti SEO olayları ile nasıl baş edilebilir.Anti SEO Tespiti Site sahipleri ve SEO uzmanları bu konularda ne yapabilir araştırdık ve sizlere yazma kararı aldık. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki Anti SEO Çalışması büyük riskler taşıyan bir iş. Bunun nedeni yapan kişilerin hemen tespit edilebilmesidir.

Anti Seo Çalışmasını Tespit Etmek
Sitelerinizde hiç beklenmedik şekilde ani bir düşüş yaşandıysa bunun altında rakip sitelerinizin sizi geçememesi ve bu durumun sonucunda bazı ahlaksızlıklarla sitenizi aşağılara çekme durumudur. Bunları tespit etmenin çok kolay bir yolu vardır. Opensiteexplorer.org üzerinden sitelerinizi sorgulayacak anchor text sonuçlarınıza bakabilirsiniz. Bunlar arasında sitelerinizle hiç alakalı olmayan bazı textler var ise bu durum sitenize karşı bir anti SEO çalışması başlatıldığına işaret edebilir.

Tüm bunların yanında Google’nin webmaster araçları üzerinden sitenize gelen bağlantılar sekmesine tıkladığınızda sitenize kimlerin nasıl geldiğini görebilmeniz mümkündür. Bu bağlantılar arasında ismini cismini bilmediğiniz ve tanımadığınız sitelerden size hangi konularda linkleme yapıldığını görebilirsiniz.

Anti Seo Yapan Kişiyi Tespit Etmek
Anti SEO çalışmalarını yapan kişileri tespit ederek sorunların temelinde yatan kaynakları çözebilirsiniz. Bunu tespit etmenin birkaç yolu vardır. Ancak şuna mutlaka dikkat etmelisiniz ki tespit ettiğiniz sitelerin yanında sizin sitelerinize link veren başka siteler de olacaktır. Eğer size link veren siteler arasında sektörünüzdeki diğer siteler de varsa o zaman kesin olarak emin olabilirsiniz.

Anti Seo İşlemini Etkisi Hale Getirmek
Bu tarz işlemleri etkisiz hale getirmek için öncelikle sitenize hacklenme yolu ile eklenen linkleri kaldırınız. Ardından bir daha böyle bir iş yapamamaları için ihbar.bilisim@iem.gov.tr mail adresinden Bilişim Suçları’na ihbar ediniz.

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık
Rolex replika Saat | Rolex Eta Saat | Hublot Saat
Site Yazarı Google +: