Gülüş tasarımı nedir | İmplant - Diş Kaplama - Gülüş Estetiği
DOLAR: TL
EURO: TL

Gülüş tasarımı nedir

1 yıl önce
312 kez görüntülendi

Gülüş tasarımı nedir

Gülümsemek hem gülümseyeni hem karşısındakini mutlu eden bir eylem. Gülümserken yüzünüz, beden diliniz, ruh haliniz bu eyleme dahil olacaktır. Diş hekimliğinde gülüş tasarımı denince, ilgi alanımız olan dudaklar, dişetleri ve dişleri tüm bu sistemle birlikte ele almak gerekir.

Gülüş tasarımı planlanırken öncelikle dudak, dişeti ve dişleri ilgilendiren olumsuz durumlar tespit edilir. Bireyin bu durumlardan şikayeti ve diş hekiminden beklentileri dinlenir. Mevcut klinik durum ve bireyin beklentileri bir araya getirilerek tedavi sonrası ortaya çıkacak sonuç hakkında birey bilgilendirilir.

İşte estetik kurallar dahilinde, tedavi sonrası ulaşılan klinik durum ve bu durumdan bireyin memnun kaldığı sonuca gülüş tasarımı denilir.

Bu sonuca etki eden en önemli etken ise sosyal çevredir. Birey, diş hekiminin hastanın isteklerini göz önüne alarak, klinik durumun izin verdiği ölçüde bilgi ve yeteneği ile ortaya koyduğu tedaviden daha çok, çevresinde gördüklerinden ve çevresinden duyduklarından etkilenir. Çevresindekileri değerlendirirken mevcut durumundaki anatomik ve klinik zorlukları göz ardı eder. Etrafından gelen olumlu olumsuz eleştiriler de bireyin klinik durumu göz ardı edilerek yapılır.

Ayrıca toplumun geneli üzerinden bu makaleye şöyle bir tespit de ekleyebiliriz. Birey etrafındaki diğer bireylere özellikle estetik açıdan son derece affedici, kusurları örtücü ve görmezden gelici pozisyondayken, kendisi söz konusu olduğunda ayna karşısında alabildiğince acımasız davranır. En son duyduğum cümle aslında söylemek istediğimi çok net açıklıyor.

“Doktor bey dokuz kat büyüten ayna ile baktım, dişimin üzerinde küçük bir beyaz nokta var gibi. Başkası da görecek mi?”

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık
Rolex replika Saat | Rolex Eta Saat | Hublot Saat
Site Yazarı Google +: