Sigara içenlere implant uygulanabilir mi? | İmplant - Diş Kaplama - Gülüş Estetiği
DOLAR: TL
EURO: TL

Sigara içenlere implant uygulanabilir mi?

1 yıl önce
278 kez görüntülendi

Sigara içenlere implant uygulanabilir mi?

Sigara büyük bir kesimi etkileyen bir bağımlılık. Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbonmonoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır. Bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, astım, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.

Tıbbi cerrahi operasyonlar sonrası sigara içen hastalar içmeyenlere göre 3 kat daha fazla yoğun bakımda kalıyor. Sigaranın kadınlarda yaptığı tahribat erkeklerde olandan daha fazla. İnsan vücudunda, hiçbir bölüm yoktur ki; sigarada bulunan kimyasal maddelerden etkilenmesin. Örneğin nefes darlığı yeterli nefes alamamak demek. Yeterli nefes alamıyorsanız, vücudun ihtiyacı olan oksijeni yeteri kadar alıp kullanamıyorsunuz demektir. Bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Sigaranın ağız ortamında ilk olumsuz etkisi kan damarlarının büzülmesine neden olmasıdır. Küçülen kan damarları vazifesini yeterince yerine getiremez. Böylece iyileşme süreci uzar.

Hastalarımızda ağız için implant operasyonu sonrası operasyon bölgesine pamuk vs. yerleştirerek sigara içme eğilimleri görüyoruz. Unutulan önemli kısım akciğerden kana geçen zararlı maddelerin operasyon bölgesinde kan-damar yoluyla gelerek iyileşmeyi geciktirmesidir. Ayrıca operasyon öncesi tedbir maksatlı (!) yoğun sigara içmek, kanda oldukça fazla zararlı madde birikmesine neden olur ki, iyileşme sürecinin en önemli ilk dakikalarını çok kötü bir şekilde etkiler.

Operasyon sonrası sigara içmeye devam edilmemeli, hiç yoksa bir hafta / on gün sigaradan uzak durulmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık
Rolex replika Saat | Rolex Eta Saat | Hublot Saat
Site Yazarı Google +: