Zirkonyum nedir? | İmplant - Diş Kaplama - Gülüş Estetiği
DOLAR: TL
EURO: TL

Zirkonyum nedir?

1 yıl önce
337 kez görüntülendi

Zirkonyum nedir?

Porselen kaplamalar 200 yıldan daha uzun bir süredir hayatımızda. Kanal tedavileri sonrasında dişin ömrünü uzatmak için, diş kayıplarında eksik dişlerin yerine kullanmak üzere veya çok harap olmuş dişlerde kalan diş dokusunu korumak için uygulanan protezlerdir. Dişlerin ve çevre dokuların müsade ettiği ölçüde oldukça estetik sonuçlar veren bir uygulamadır.

Porselen diğer adıyla seramik isimini “topraktan yapılma” anlamına gelen keramicos kelimesinden alır. Baskıya oldukça dayanıklı olmasına rağmen gerilme kuvvetlerine karşı zayıftır. Dayanıklılığını artırmak için diş hekimliğinde porselen kaplamanın altında metal destek kullanılır. Bu kaplama türüne metal destekli porselen kaplama denir. Zirkonyum diye adlandırılan protez ise aslında zirkonyum destekli porselen protezdir. Her iki protezde porselendir.

Metal altyapı el işçiliği ile hazırlanırken, zirkonyum özel bloklardan, cad-cam sistemlerde el değmeden aşındırılarak hazırlanır. Metal alt yapıdan daha incedir. Dişe uygun renklerde hazırlanabildiğinden porselen protezlerde çok şık sonuçlar almamızı sağlar.

Hastalarımız her seferinde hangisinin daha kaliteli olduğunu sorarlar. Her ikisi de aynı porselen üst yapıya sahip olması nedeni ile aynı kalitedirler. Dayanıklılık noktasında zirkonyum köprülerin çok uzun olmaması gerekiyor. Bu ince detayları diş hekiminiz sizin için planlayacaktır. Buradaki açıklama sadece zirkonyum altyapılı ve metal alt yapılı protezler hakkında bilgilendirme niteliğindedir. Endikasyon ve tedavi süreci diş hekiminize aittir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık
Rolex replika Saat | Rolex Eta Saat | Hublot Saat
Site Yazarı Google +: